Co zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów na dziecko? O egzekucji i odpowiedzialności za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego.
Zasądzenie alimentów przez sąd to jedno – ich rzeczywiste uzyskanie to już zupełnie inna historia. Niestety, coraz częściej rodzice zobowiązani do płacenia alimentów na dzieci uchylają się od obowiązku, doprowadzając do trudnej sytuacji finansowej dziecka i drugiego opiekuna. Co robić, gdy alimenty nie są płacone? Jak skutecznie wyegzekwować należne środki?
Egzekucja alimentów odbywa się przez komornika sądowego. W tym celu należy:
Tak – alimenty są świadczeniem uprzywilejowanym. Oznacza to, że komornik może:
Poza egzekucją komorniczą, możesz:
Zgodnie z art. 209 kodeksu karnego:
Kto uporczywie uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, narażając dziecko na niezaspokojenie podstawowych potrzeb – podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Jeśli zaległość przekracza trzy miesiące – warto rozważyć zawiadomienie organów ścigania.
1. Wyciągi z konta
2. Potwierdzenia przelewów z poprzednich miesięcy
3. Zaświadczenia od komornika o bezskuteczności egzekucji
4. Dowody na trudną sytuację materialną dziecka (rachunki, faktury)
Tak. Jeżeli druga strona wyraża wolę rozmowy, warto spróbować rozwiązania sporu w drodze mediacji. Może to prowadzić do ustalenia nowej wysokości alimentów, rozłożenia zaległości na raty lub polubownej ugody, która odciąży dziecko od atmosfery konfliktu.
Pomagam w sprawach dotyczących alimentów – zarówno w ich zasądzaniu, podwyższaniu, jak i egzekwowaniu. Jako radca prawny i mediator, wiem jak prowadzić sprawy rodzinne z dużą empatią i zrozumieniem. Dziecko nie może być zakładnikiem konfliktu finansowego dorosłych – a alimenty to nie prezent, lecz obowiązek.