Postępowanie spadkowe. Czy jest obowiązkowe?

Przeprowadzenie postępowania spadkowego to temat, który budzi wiele wątpliwości wśród osób, które stają przed koniecznością rozporządzania majątkiem po zmarłej osobie. W praktyce wiele osób zadaje sobie pytanie, czy postępowanie spadkowe jest obowiązkowe, czy można je pominąć, czy też może odbyć się w sposób uproszczony. W tym artykule wyjaśnię, kiedy i dlaczego postępowanie spadkowe jest konieczne, a kiedy można je pominąć.

Jak wygląda postępowanie spadkowe? Etapy postępowania spadkowego.

Każde postępowanie spadkowe składa się z dwóch etapów:

  1. Stwierdzenie nabycia spadku/poświadczenie dziedziczenia – na pierwszym etapie konieczne jest ustalenie kto jest spadkobiercą i w jakiej części nabywa spadek. Pierwszy z etapów możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest złożenie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Postępowanie sądowe nie zawsze jest jednak konieczne, a trwa zdecydowanie dłużej niż postępowanie przed notariuszem. Drugim sposobem jest skorzystanie z usług notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Oba sposoby, tj. sądowe postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku, a także notarialny akt poświadczenia dziedziczenia mają taką samą moc prawną.
  2. Dział spadku – na tym etapie poszczególne składniki majątku przyznawane są na własność poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli spadkobiercy są zgodni w tym zakresie, mogą zdecydować się na dział spadku u notariusza. W innym przypadku konieczne będzie zdecydowanie się na kolejne postępowanie sądowe.

Bez znaczenia przy tym jest czy spadek nabywany jest na podstawie ustawy, czy na podstawie testamentu. W obu sytuacjach spadkobiercy mają wybór: notariusz albo sąd. Jest to jednak zasada, która doznaje kilku wyjątków. Są sytuacje, w których spadkobiercy nie mogą skorzystać z notariusza i pozostaje im jedynie nabycie spadku na drodze postępowania sądowego. Na tym etapie postępowania nie przyznaje się jeszcze spadkobiercom konkretnych składników majątkowych – do tego niezbędne jest przeprowadzenie drugiego etapu postępowania spadkowego.

Postępowanie spadkowe. Czy jest obowiązkowe?

Przeprowadzenie postępowania spadkowego nie jest obowiązkowe. Przepisy prawa nie obligują bowiem do przeprowadzenia sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Należy jednak zauważyć, że przeprowadzenie takiego postępowania leży w interesie samego spadkobiercy. Bez formalnego postępowania, spadkobierca nie będzie miał dowodu na to, że faktycznie jest spadkobiercą, a co za tym idzie właścicielem określonych składników majątkowych odziedziczonych po zmarłym. Należy więc przyjąć, że choć nie trzeba, sprawy spadkowe po zmarłej osobie powinno się uporządkować, i to jak najszybciej. Upływ czasu może bowiem skomplikować i utrudnić cały proces.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego?

Zasadnicznym kryterium decydującym o tym, czy trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym są składniki majątku spadkowego. Jeśli w skład masy spadkowej wchodzą m.in. nieruchomości, środki na rachunkach bankowych lub ruchomości (np. samochód), to bez postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku (i niekiedy działu spadku) nie możemy nimi rozporządzać, pomimo tego, że jesteśmy spadkobiercami. Bez przeprowadzenia postępowania spadkowego nie będzie możliwe wpisanie nieruchomości do księgi wieczystej jako właściciela innej osoby niż zmarły. Oznacza to, że w praktyce sprzedaż takiej nieruchomości nie będzie możliwa. Podobnie jest z samochodami. Brak odpowiedniego postanowienia skutecznie uniemożliwia zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Odrębną kwestią jest natomiast odrzucenie spadku. Jeżeli chcemy odrzucić spadek, niezbędne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Kiedy przeprowadzenie postępowania spadkowego nie jest konieczne?

Jeżeli w skład majątku spadkowego wchodzą drobne ruchomości, np. biżuteria albo środki pieniężne w gotówce, to spadkobiercy mogą podzielić tymi przedmiotami oraz pieniędzmi między sobą bez żadnych dodatkowych formalności. Zawsze należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego.

Podsumowanie

Postępowanie spadkowe nie jest zawsze obowiązkowe, ale w wielu przypadkach staje się niezbędne, zwłaszcza w celu formalnego ustalenia kręgu spadkobierców i podziału majątku zmarłego. W sytuacji, gdy spadkobiercy są zgodni co do podziału spadku lub kiedy majątek jest mało skomplikowany, można skorzystać z uproszczonych procedur, a mianowicie udać się do notariusza. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem lub notariuszem, aby wybrać najdogodniejszą drogę postępowania. Dzięki odpowiedniej wiedzy i odpowiednim decyzjom, proces dziedziczenia może przebiec sprawnie i bez zbędnych komplikacji.