Kontakty z dzieckiem

Czy może brać w nich udział nowy partner byłego małżonka?

Rozstanie rodziców to ogromna zmiana, która wpływa na całą rodzinę, a zwłaszcza na dzieci. Kiedy jeden z rodziców wchodzi w nowy związek, często pojawia się pytanie, czy drugi rodzic może zabronić kontaktu dziecka z nowym partnerem. Odpowiedź na to pytanie zależy od różnych aspektów. Kontakty z dzieckiem reguluje bowiem wyrok bądź postanowienie sądowe.

Co do zasady prawo nie zabrania udziału osób trzecich w kontaktach z małoletnimi, chyba że co innego wynika z orzeczenia sądowego. Jeżeli więc postanowienie sądu nie zakazuje obecności osób trzecich w trakcie kontaktów, nie ma prawnych przeciwskazań, aby zabronić spotkań dziecka z nowym partnerem drugiego z rodziców.

Po rozstaniu rodzice mają przecież prawo ułożyć swoje życie na nowo, co bardzo często wiąże się z nawiązywaniem nowych relacji. Z biegiem czasu naturalne jest, że partner jednego z rodziców zaczyna mieć kontakt z dzieckiem swojego partnera. Należy jednak zawsze mieć na uwadze dobro dziecka.

O czym należy pamiętać zapoznając swojego nowego partnera do życia dziecka?

Czy mogę zakazać nowej partnerce/partnerowi byłego małżonka kontaktu z naszymi dziećmi?

Oczywiście od każdej reguły zawsze znajdą się wyjątki. I tak zakaz kontaktu nowego partnera z dziećmi będzie możliwy w każdej sytuacji, kiedy dobro dziecka zostanie zagrożone. Należy jednak pamiętać, że nie dzieje się to automatycznie. Aby nowy partner byłego małżonka nie mógł przebywać z naszym dzieckiem konieczne będzie złożenie do sądu wniosku o zmianę zasad odbywania kontaktów rodzica z dzieckiem poprzez brak obecności w tych kontaktach osoby trzeciej. Kiedy zatem będzie możliwe wystąpienie z takim wnioskiem?

Kiedy mogę zakazać nowej partnerce/partnerowi byłego małżonka kontaktu z naszymi dziećmi?

Zachowania szkodliwe dla dziecka mogą obejmować sytuacje, gdy nowy partner wykazuje niepokojące nawyki, takie jak uzależnienie od alkoholu lub narkotyków. Warto zwrócić uwagę na agresję lub przemoc, które mogą być skierowane w stronę dziecka, a także na wszelkie działania, które zagrażają jego bezpieczeństwu. Dodatkowo, jeżeli dziecko reaguje silnym stresem, lękiem czy niepokojem w obecności nowego partnera, może to świadczyć o problemach emocjonalnych, które warto skonsultować z psychologiem. Istotne jest również zwrócenie uwagi na to jak partner rodzica traktuje dziecko – na przykład, krzycząc na nie, ignorując jego potrzeby czy w jakikolwiek sposób sprawiając mu ból emocjonalny lub fizyczny. Wszystkie wskazane wyżej zachowania muszą być poparte stosownymi dowodami, jak np. zeznaniami świadków, opinią OZSS, wysłuchaniem małoletniego, notatkami policji, etc.

Podsumowanie

Akceptacja nowego partnera drugiego rodzica w życiu dziecka bywa trudna. W grę często wchodzi bowiem zazdrość o dziecko czy nawet byłego partnera. Pamiętajmy, że sam fakt, że nie możemy się porozumieć z drugim z rodziców i jego partnerem i nie darzymy go sympatią nie może być przyczyną do zakazania tej osobie kontaktów z dzieckiem. Nasze osobiste preferencje i odczucia nie powinny w żaden sposób wpływać na dobro dziecka.

Jakie emocje mogą towarzyszyć tej sytuacji? Akceptacja nowego partnera w życiu dziecka bywa trudna, zwłaszcza gdy towarzyszą jej emocje związane z rozstaniem. Zazdrość, lęk przed utratą bliskości z dzieckiem czy obawy o bezpieczeństwo mogą być naturalnymi reakcjami. Jednak emocje te nie powinny decydować o tym, co jest najlepsze dla dziecka. Kontakty z dzieckiem nie mogą być w żadnym razie utrudniane, o czym przeczytasz tutaj.