Jak założyć Fundację?

Bardzo często wiele podmiotów zastanawia się jak zdobyć dodatkowe środki finansowe na swoją działalność. W Polsce możliwość aplikowania o różnego rodzaju dofinansowania, czy też granty mają organizacje pozarządowe. Jednym z takich podmiotów jest fundacja. Jak założyć fundację? Kto może założyć fundację? Jak napisać statut Fundacji? W jaki sposób fundacja może aplikować o granty? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Jak założyć fundację w Polsce? Pierwsze kroki.

Podstawowe regulacje dotyczące fundacji znajdują się w ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach. Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych. Wśród takich celów wymienia się między innymi ochronę zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświatę i wychowanie, kulturę i sztukę, opiekę i pomoc społeczną, ochronę środowiska oraz opiekę nad zabytkami. Jest to jednak katalog otwarty, co oznacza, że fundatorzy mogą wskazać na inne cele.


Założenie Fundacji to kilkuetapowy proces. Fundatorzy muszą przygotować statut Fundacji, w którym wskażą na najważniejsze cele a także określą jej strukturę organizacyjną. Konieczna będzie także wizyta u notariusza. Oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji powinno być bowiem złożone w formie aktu notarialnego. Fundacja podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, istotne będzie więc także złożenie odpowiedniego wniosku. Należy również pamiętać o obowiązkach związanych z kwestiami finansowymi czy też zgłoszeniem do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Kto może założyć fundację?

Zgodnie z ustawą o fundacjach – fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą. Katalog podmiotów do tego uprawnionych jest więc bardzo szeroki. Wystarczy więc jedna osoba, która zdecyduje się na to, aby zostać fundatorem.
Ważne jest to, że siedziba fundacji powinna znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak napisać statut fundacji?

Bardzo istotnym zadaniem, wpływającym na późniejsze funkcjonowanie Fundacji jest przygotowanie statutu. Ustawa określa jest obowiązkowe elementy, do których należą: nazwa, siedziba i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizacja zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.
Należy pamiętać, że statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji. Bardzo często powoływanym organem jest rada fundacji, która pełni funkcje kontrolno-doradcze.
Odpowiednie przygotowanie statutu jest istotne pod kątem późniejszej możliwości ubiegania się o granty i dofinansowania a także zapewnia efektywność działania organów Fundacji.

W jaki sposób fundacja może aplikować o granty?

Fundacja może brać udział w konkursach ogłaszanych przez różne podmioty, w tym ministerstwa, jednostki samorządu terytorialnego czy też inne organizacje pozarządowe. Bardzo często zewnętrzne dofinansowania stanowią podstawę działalności Fundacji, pozwalające na realizację wielu projektów skierowanych do różnych grup docelowych – dzieci, młodzieży, studentów, doktorantów, osób w wieku produkcyjnym też osób starszych.
Po znalezienie odpowiedniego konkursu należy szczegółowo zapoznać się z postanowieniami regulaminu a następnie przygotować wniosek o dofinansowanie danego przedsięwzięcia. Należy pamiętać o konieczności późniejszego sprawozdania się z jego realizacji.

Podsumowanie

Procedura założenia organizacji pozarządowej może wydawać się długa i skomplikowana. Jeżeli potrzebujecie Państwo porady w tym zakresie to zapraszamy do kontaktu. Pomagamy również organizacjom, które już powstały i chcą ubiegać się o zewnętrzne źródła finansowania.