Osoby dorosłe bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo budowanie relacji z każdym z rodziców wpływa na przyszłe życie dziecka, w tym jego wyniki w nauce oraz szeroko rozumiane relacje społeczne, w tym relacje z przyjaciółmi, przyszłym małżonkiem czy potomstwem. Budowanie przez dziecko relacji z rodzicami wymaga jednak realizowania kontaktów, co nie zawsze rozumiane jest przez jednego bądź oboje rodziców dziecka. W prawie polskim podstawy prawne regulowania kontaktów dziecka z rodzicem bądź innymi osobami bliskimi uregulowane zostały w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Przepis art. 113 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stanowi, że niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
Kontakty z dzieckiem mogą być uregulowane w różny sposób. Wybór sposobu uregulowania kontaktów z dzieckiem zależy głównie od tego czy rodzice są w stanie porozumieć się ze sobą w tej kwestii. Wyróżniamy bowiem pozasądowe oraz sądowe sposoby uregulowania kontaktów z małoletnimi.
Formy pozasądowe:
Formy sądowe:
Sprawa sądowa o kontakty z dzieckiem może dotyczyć:
Ograniczenie rodzicowi kontaktów z dzieckiem może nastąpić wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Przyczyną ograniczenia kontaktów może być np. wiek dziecka (dziecko jest bardzo małe i potrzebuje cały czas obecności matki, np. jest karmione piersią), sytuacja zdrowotna dziecka, brak należycie zbudowanej więzi dziecka z rodzicem realizującym kontakty (np. dziecko może odczuwać lęk przed spotkaniami „sam na sam” z rodzicem realizującym kontakty). Jak już wspomniano, ograniczenie kontaktów może dotyczyć:
Należy przy tym zaznaczyć, że ograniczenie rodzicowi kontaktów z dzieckiem może mieć charakter stały bądź czasowy. Sądy bardzo często decydują się na rozwiązania w których kilka bądź kilkanaście kontaktów ma charakter ograniczony, np. w obecności kuratora bądź w miejscu publicznym, a kolejne kontakty odbywają się już w sposób całkowicie swobodny. Rozwiązanie takie pozwala na umożliwienie dziecku przyzwyczajenia się do nowej sytuacji oraz wytworzenia bądź zacieśnienia więzi z drugim z rodziców.
Orzeczenie przez sąd zakazu kontaktów z dzieckiem ma charakter wyjątkowy. Zakaz taki oznacza bowiem, że rodzic nie może utrzymywać kontaktów ze swoim dzieckiem w jakiejkolwiek formie. Podobnie jak w przypadku ograniczenia kontaktów, zakaz kontaktów może mieć charakter stały bądź czasowy. Kontakty z dzieckiem mogą być zakazane wyłącznie jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza. Poważne zagrożenie dobra dziecka oznacza, że zachowanie rodzica jest szczególnie naganne bądź jego sytuacja życiowa rzeczywiście uniemożliwia realizowanie kontaktów z dzieckiem w jakimkolwiek stopniu. Nie istnieje przy tym żaden katalog zachowań, które uzasadniają zakazanie kontaktów, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jakie sytuacje mogą uzasadniać zakazanie rodzicowi kontaktów z dzieckiem? Przykładowo będzie to ciężka choroba psychiczna, nieleczone uzależnienie od alkoholu bądź środków psychotropowych, niekiedy przebywanie w zakładzie karnym, dopuszczenie się w stosunku do dziecka przemocy stwierdzonej prawomocnym wyrokiem karnym. Należy pamiętać, że niewłaściwe zachowania rodzica wobec drugiego z rodziców nie uzasadniają zakazania kontaktów z dzieckiem.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje kontaktów z dzieckiem – kontakty bezpośrednie oraz kontakty pośrednie. Kontakty pośrednie polegają na uzyskiwaniu informacji na tamat dziecka od drugiego z rodziców. Kontakty bezpośrednie możemy natomiast podzielić na kontakty osobiste oraz kontakty przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (jak np. telefon, skype, WhatsApp).
Tak. Naturalną kolej rzeczy stanowi fakt, że byli małżonkowie czy partnerzy układają sobie po pewnym czasie życie na nowo. Następstwem powyższego jest pojawienie się w ich życiu nowych partnerów. Osoby te zazwyczaj wprowadzane są także w życie dziecka i co do zasady nie ma żadnych powodów, aby kontakty takie były utrudniane.
Nie, chyba że drugi rodzic wyrazi na to zgodę. Wyrażenie zgody na zagraniczny wyjazd dziecka z drugim z rodziców wchodzi w sferę wykonywania władzy rodzicielskiej. Na taki wyjazd niezbędna jest co do zasady każdorazowa zgoda obojga rodziców. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy możliwość zagranicznego wyjazdu w okresie kontaktów została określona w orzeczeniu o kontaktach bądź w ugodzie dotyczącej kontaktów.
Niestety nie, chyba że drugi z rodziców wykaże się tzw. „dobrą wolą”. W orzeczeniu sądowym ustalającym kontakty z dzieckiem nie są wprowadzane żadne mechanizmy umożliwiające realizację niewykonanych kontaktów, jak np. terminy zamienne. Postępowania sądowe są z kolei na tyle długotrwałe, że interwencja sądu co do zmiany kontaktu będzie wchodziła w grę tylko wówczas, gdy o zmianie terminu kontaktu będziemy wiedzieli ze znacznym, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Co prawda istnieje w polskim prawie mechanizm dwuetapowy przymuszający do wydawania dziecka na kontakt, jednakże jeżeli nie będzie to kontakt niezrealizowany z winy drugiego rodzica to sąd nie orzeknie o zagrożeniu zapłatą sumy pieniężnej od drugiego z rodziców.
Co do zasady tak. Należy zauważyć, że im bardziej rodzic angażuje się w wychowanie dziecka (w tym również realizuje częste kontakty z dzieckiem), tym bardziej obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka może być zmniejszony. Trzeba bowiem pamietać, że rozrywki w trakcie kontaktów z dzieckiem również kosztują. Znaczny koszt stanowi także utrzymanie dziecka w trakcie kontaktów – drugi z rodziców musi zapewnić dziecku wyżywienie, niekiedy również ubranie i inne środki czystości. Zasada ta nie jest jednak automatyczna i zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Każdorazowo należy badać bowiem sytuację majątkową i zarobkową każdego z rodziców oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka.
Prawo rodzinne jest najtrudniejszą gałęzią prawa z uwagi na fakt, że dotyczy bardzo osobistych i delikatnych sfer ludzkiego życia. Doświadczony prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego jest więc niezbędny do tego, aby postępowanie przebiegło sprawnie oraz w sposób jak najmniej bolesny dla Klienta. Emocje jakie towarzyszą osobie bezpośrednio zainteresowanej sporem mogą bowiem negatywnie wpłynąć na przebieg postępowania oraz jego wynik. Ucierpieć na tym mogą również osoby najbliższe, w tym najczęściej małoletni. Jako radca prawny posiadający bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych stawiam przede wszystkim na dobro dzieci. Ich przeżycia z dzieciństwa rzutować będą bowiem na całe ich dorosłe życie. Doświadczenie w pracy mediatora nauczyło mnie również, że w szczególności w sprawach rodzinnych, aby osiągnąć sukces należy do Klientów podchodzić w sposób indywidualny oraz z dużą dozą empatii.